Toyota oddaje za darmo swoje patenty

Koncern Toyota Motor Corporation zdecydował się na bezprecedensowy krok w celu popularyzacji samochodów z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe.

Toyota nieodpłatnie udostępnieni 5 680 patentów, opracowanych przez firmę przy planowaniu, rozwijaniu i produkcji wodorowego modelu Mirai. Oznacza to, że od 6 stycznia inni producenci mogą wykorzystywać osiągnięcia technologiczne Toyoty bez wnoszenia opłat.

Toyota uważa, że dzielenie się wiedzą o technologii napędu wodorowego we wczesnej fazie jej komercjalizacji, jest niezbędnym warunkiem powszechnego rozwoju w tej dziedzinie. Koncern zakłada, że pierwszy etap wprowadzania samochodów z napędem wodorowym na rynek będzie trwał do końca 2020 roku.

large_mir1411_25.jpg

Patenty udostępnione innym producentom dotyczą technologii ogniw paliwowych (1 970 patentów), zbiorników sprężonego wodoru (290 patentów) oraz sterowania systemem (3 350 patentów). Dodatkowo Toyota udostępnia do powszechnego wykorzystania 70 patentów dotyczących stacji tankowania wodoru.

Toyota zawsze wyróżniała się otwartą polityką dzielenia się swoimi osiągnięciami technologicznymi, wielokrotnie odsprzedając innym producentom własne patenty technologiczne. Przy okazji debiutu samochodu z technologią wodorowych ogniw paliwowych firma idzie o krok dalej, udostępniając patenty za darmo. W ten sposób Toyota, obecnie jedyny seryjny producent takich samochodów na świecie, chce przyśpieszyć ich popularyzację na rynku.

large_mir1411_27.jpg

Źródło: Toyota

Komentarze

 • Generic placeholder image
  Lupert
  Monday 12th January 2015 18:15:31

  To już wiem dlaczego paliwo tak drastycznie tanieje :-)

 • Generic placeholder image
  essie
  Thursday 29th January 2015 23:18:23

  to jest hit, wszedzie czytam o tym modelu mirai :) ciekawe czy w PL tez bedzie :D

 • Generic placeholder image
  Rimaz
  Tuesday 14th April 2015 15:06:03

  Dzielenie sie wiedzą i doświadczeniem bezcenne a tu nawet nieodpłatne. Zawsze wiedziałem że to porządna marka. Toyota rulez !!!

 • Generic placeholder image
  Byku
  Wednesday 29th April 2015 10:00:41

  świetnie, że Toyota chce napędzać samochody wodorem, który jest naturalnym źródłem energi

Napisz komentarz

Proszę podaj swój nick
@
We'll never share your email with anyone else.

Polecamy

ŠKODA przyjmuje wyzwanie TOYOTY

ŠKODA prezentuje napędy hybrydowe dla nowej generacji modelu OCTAVIA. Czy zagrozi pozycji Corolli?

Czytaj ...
Renault KWID

Światowa premiera renault KWID Racer oraz Renault KWID Climber podczas salonu samochodowego New Delhi

Czytaj ...
Test Peugeot 508 1.6 THP

Peugeot 508 - Francja elegancja?

Czytaj ...
Seat Ibiza 1.2 TSI

Seat Ibiza większości osób kojarzy się z małym hatchbackiem o zadziornym charakterze oraz nieprzeciętnym designie. W przypadku piątej generacji tego auta nic się nie zmieniło. Samochód wygląda bardzo świeżo i agresywnie.

Czytaj ...

Ulubione

Toyota oddaje za darmo swoje patenty

Koncern Toyota Motor Corporation zdecydował się na bezprecedensowy krok w celu popularyzacji samochodów z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe.

Czytaj ...
Momencik! 🍪 Używamy ciasteczek, aby analizować ruch na stronie i zapewnić Ci lepsze doświadczenia. Kontynuacja oznacza zgodę na ciasteczka. Zobacz więcej