Samochodem Na Święta | Wrzuć Luz | Portal Motoryzacyjny

Samochodem Na Święta

Wielu kierowców w czasie Świąt Bożego Narodzenia pokonuje setki kilometrów, aby spędzić ten czas z rodziną. Czy należycie przygotowują się do tak długiej trasy?


Odpowiednio zaplanowana podróż, zachowanie bezpieczeństwa i w pełni sprawne auto mogą nam zagwarantować spokój podczas drogi.

Świąteczna aura na drogach

W okresie Świąt na drogi wyjeżdża dużo więcej kierowców, którzy sporadycznie prowadzą samochód. W takich sytuacjach brak doświadczenia i nieuwaga mogą być przyczyną wypadków, a pośpiech i brawura prowadzą do sytuacji stresowych. Zwłaszcza jeśli w tym czasie ruch jest wzmożony, a warunki na drogach trudne. Prognozy przewidują, że w Święta czekają nas opady deszczu ze śniegiem oraz marznący deszcz, a temperatury będą balansować na granicy zera*.

Planując podróż powinniśmy uwzględnić, że na drogach będzie ślisko. Szczególnie w nocy i rankiem, kiedy temperatury są niższe, na drogach może pojawić się tzw. czarny lód, czyli cienka warstwa zamarzniętej wody, pokrywająca jezdnię – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. W takiej sytuacji bardzo łatwo o poślizg, dlatego należy ograniczyć prędkość i nie wykonywać gwałtownych manewrów – dodaje Zbigniew Weseli.

Przygotuj auto i zaplanuj podróż

Przede wszystkim powinniśmy mieć założone opony zimowe, uzupełnić płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzić oświetlenie pojazdu. Warto także wybrać się na przegląd techniczny naszego samochodu. Ważne, aby w dobrej kondycji był układ kierowniczy i hamulcowy. Nie zapominajmy oprócz prezentów zabrać w podróż skrobaczkę do szyb i kable rozruchowe w razie gdyby nasz akumulator odmówił posłuszeństwa – doradzają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Dla większego bezpieczeństwa wyjedźmy wcześniej. Załóżmy, że czas dojazdu będzie dłuższy niż zazwyczaj. Warto także pamiętać, aby nie jeździć w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Ponadto ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.

Policyjne kontrole

Jak co roku, w okresie świątecznym możemy spodziewać się wzmożonej kontroli policji, która nie tylko zadba o organizację ruchu, ale także będzie sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają przepisów i nie prowadzą pojazdów pod wpływem alkoholu. Niestety w zeszłym roku funkcjonariusze zatrzymali aż 567 pijanych kierowców. Ponadto doszło do 154 wypadków, w których zginęło 17 osób*.

* pogoda.wp.pl
* policja.pl

Źródło: Renault

Komentarze

  • Tomasz Zerbel napisał:
    Friday 29th July 2016 16:31:34

    Dobrze jest na krótki czas wypożyczyć autko. Ja na święta i 2x w sprawach zawodowych podrózuję, więc pożyczam w wypożyczalni PANEK na kilka dni i mam problem z głowy. Ceny niskie, a obsługa wypożyczalni super.

  • Jola napisał:
    Sunday 28th December 2014 17:42:28

    najwazniejsza jest wygoda czyli stosunkowo duzy komfortowy samochod. ja mam dwojke dzieci i jedziemy teraz w gory, mamy z mezem avensis wiec auto typowo rodzinne. dzieci z tylu maja duzo miejsca, bagaznik pojemny, narty na dach i w droge!