Rajd Szwecji | Wrzuć Luz | Portal Motoryzacyjny

Rajd Szwecji

Czy wiesz, że…

…na liście startowej Rajdu Szwecji znajduje się aż osiem samochodów ŠKODY? Obok fabrycznych załóg Pontusa Tidemanda i Esapekki Lappiego, nowe ŠKODY Fabia R5 poprowadzi także Polak Hubert Ptaszek, Norweg Ole Christian Veiby i Fin Teemu Suninen. Szwedzi Johan Kristoffersen i Glenn Ström poprowadzą starsze ŠKODY Fabia Super 2000, Norweg Henrik Elvestad ŠKODĘ Fabia R2.

…Rajd Szwecji był początkowo rozgrywany w okresie letnim? Gdy zorganizowano go po raz pierwszy w 1950 roku, nazywano był wtedy „Rajdem Dnia Polarnego”. Rajd na stałe przeniósł się na porę zimową w roku 1965. Od rozpoczęcia cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata w 1973, Rajd Szwecji był obecny w kalendarzu prawie w każdym sezonie. Jedyne wyjątki nastąpiły w latach 1994 (gdy był częścią rajdowego pucharu świata dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej dwóch litrów „FIA 2-Litre World Rally Cup”) oraz w 1974 i 2009 (gdy się nie odbył).

…na oblodzonych trasach Rajdu Szwecji używa się opon z kolcami? Na każdej z opon umieszczonych jest 380 stalowych kolców, z których każdy mierzy dwa centymetry i waży cztery gramy.

…obowiązkowym elementem wyposażenia wozu w tym rajdzie jest łopata do śniegu? Wiezie się ja na wypadek opuszczenia trasy i konieczności wykopania samochodu z zaspy.

…park serwisowy jest umieszczony tym razem pośrodku rajdu, na wybrzeżu Karlstad? W poprzednich latach zlokalizowany był on dalej na północ, w Hagfors.

…najbardziej wyczekiwanym momentem rajdu jest sobotni odcinek Vargåsen? Prowadzi on przez słynną „hopę Colina” („Colin’s Crest”), nazwaną tak po brytyjskiej legendzie rajdów Colinie McRae. Obecny rekord najdłuższego skoku ustanowił tu w 2015 roku belgijski kierowca Thierry Neuville, utrzymując się w powietrzu aż przez 44 metry.

…goszczące bazę rajdu miasto Karlstad wzięło swoją nazwę od Króla Karola IX Wazy, stryja Zygmunta III Wazy? Monarcha w roku 1584 nadał tej miejscowości prawa miejskie. Dzisiaj w Karlstad mieszka ponad 60 000 mieszkańców i jest ono miastem uniwersyteckim.

3012

Źródło: Skoda

Komentarze