Rajd Szwecji

Czy wiesz, że…

…na liście startowej Rajdu Szwecji znajduje się aż osiem samochodów ŠKODY? Obok fabrycznych załóg Pontusa Tidemanda i Esapekki Lappiego, nowe ŠKODY Fabia R5 poprowadzi także Polak Hubert Ptaszek, Norweg Ole Christian Veiby i Fin Teemu Suninen. Szwedzi Johan Kristoffersen i Glenn Ström poprowadzą starsze ŠKODY Fabia Super 2000, Norweg Henrik Elvestad ŠKODĘ Fabia R2.

…Rajd Szwecji był początkowo rozgrywany w okresie letnim? Gdy zorganizowano go po raz pierwszy w 1950 roku, nazywano był wtedy „Rajdem Dnia Polarnego”. Rajd na stałe przeniósł się na porę zimową w roku 1965. Od rozpoczęcia cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata w 1973, Rajd Szwecji był obecny w kalendarzu prawie w każdym sezonie. Jedyne wyjątki nastąpiły w latach 1994 (gdy był częścią rajdowego pucharu świata dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej dwóch litrów „FIA 2-Litre World Rally Cup”) oraz w 1974 i 2009 (gdy się nie odbył).

…na oblodzonych trasach Rajdu Szwecji używa się opon z kolcami? Na każdej z opon umieszczonych jest 380 stalowych kolców, z których każdy mierzy dwa centymetry i waży cztery gramy.

…obowiązkowym elementem wyposażenia wozu w tym rajdzie jest łopata do śniegu? Wiezie się ja na wypadek opuszczenia trasy i konieczności wykopania samochodu z zaspy.

…park serwisowy jest umieszczony tym razem pośrodku rajdu, na wybrzeżu Karlstad? W poprzednich latach zlokalizowany był on dalej na północ, w Hagfors.

…najbardziej wyczekiwanym momentem rajdu jest sobotni odcinek Vargåsen? Prowadzi on przez słynną „hopę Colina” („Colin’s Crest”), nazwaną tak po brytyjskiej legendzie rajdów Colinie McRae. Obecny rekord najdłuższego skoku ustanowił tu w 2015 roku belgijski kierowca Thierry Neuville, utrzymując się w powietrzu aż przez 44 metry.

…goszczące bazę rajdu miasto Karlstad wzięło swoją nazwę od Króla Karola IX Wazy, stryja Zygmunta III Wazy? Monarcha w roku 1584 nadał tej miejscowości prawa miejskie. Dzisiaj w Karlstad mieszka ponad 60 000 mieszkańców i jest ono miastem uniwersyteckim.

3012

Źródło: Skoda

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu

Jeżeli masz ochotę wyrazić swoją opinię bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Proszę podaj swój nick
@
We'll never share your email with anyone else.

Polecamy

ŠKODA przyjmuje wyzwanie TOYOTY

ŠKODA prezentuje napędy hybrydowe dla nowej generacji modelu OCTAVIA. Czy zagrozi pozycji Corolli?

Czytaj ...
Renault KWID

Światowa premiera renault KWID Racer oraz Renault KWID Climber podczas salonu samochodowego New Delhi

Czytaj ...
Test Peugeot 508 1.6 THP

Peugeot 508 - Francja elegancja?

Czytaj ...
Seat Ibiza 1.2 TSI

Seat Ibiza większości osób kojarzy się z małym hatchbackiem o zadziornym charakterze oraz nieprzeciętnym designie. W przypadku piątej generacji tego auta nic się nie zmieniło. Samochód wygląda bardzo świeżo i agresywnie.

Czytaj ...

Ulubione

Rajd Szwecji

Czy wiesz, że…

Czytaj ...
Momencik! 🍪 Używamy ciasteczek, aby analizować ruch na stronie i zapewnić Ci lepsze doświadczenia. Kontynuacja oznacza zgodę na ciasteczka. Zobacz więcej