Co to jest Defensive Driving?

Amerykanin Chris Imhoff z National Safety Council jako pierwszy sformułował reguły „Defensive Driving” (DD), czyli jazdy defensywnej.

Pierwszy kurs DD zorganizowano w USA w 1964 roku. Od 50 lat w krajach anglosaskich oraz skandynawskich szkolenia Defensive Driving są podstawą edukacji bezpiecznych i odpowiedzialnych kierowców. DD stopniowo stał się popularny także w innych krajach na świecie, jako wzór odpowiedzialnego kierowania pojazdami w ruchu drogowym oraz świadomego unikania dających się przewidzieć zagrożeń.
3018 


Kierowanie autem w sposób defensywny to:

- jazda z założenia zawsze bezpieczna, czyli zaplanowana i świadoma, wykluczająca ryzykowne manewry, omijająca ryzykowne trasy, ryzykowne pory podróży, jednocześnie to jazda relaksująca i przyjemna dla kierowcy i jego pasażerów;
- jazda z wykorzystaniem wyuczonych zasad i nawyków, bezpiecznych zachowań na drodze, w szczególności dalekiej wyprzedzającej obserwacji i planowania najbliższych manewrów pod kątem unikania dostrzeżonych lub spodziewanych zagrożeń;
- jazda ze świadomym i konsekwentnym wykorzystywaniem wiedzy oraz umiejętności tak, aby uniknąć wypadku i nie uczynić krzywdy ani sobie, ani nikomu innemu na drodze.
    
„Kluczem do jazdy defensywnej jest świadome maksymalizowanie korzyści z wyuczonych nawyków jazdy bezpiecznej, poprzez dalekosiężną obserwację drogi, wyprzedzające planowanie manewrów oraz konsekwentne wybieranie pozycji na drodze i prędkości w sposób zwiększający bezpieczeństwo.
Jednocześnie jest to świadome unikanie manewrów powodujących ryzyko uwikłania się w wypadek-kolizję bądź otrzymania mandatu karnego” - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

Pięć „przykazań” defensywnej jazdy:

1. Skanuj wzrokiem drogę i jej otoczenie. Patrz jak najdalej do przodu, a wcześniej zauważysz i zareagujesz na potencjalne zagrożenia;
2. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego. Bądź kierowcą szanującym innych uczestników ruchu;
3. Nie zaskakuj, nie daj się zaskoczyć. Przewiduj zachowania innych uczestników ruchu drogowego;
4. Obserwuj i bądź widoczny dla innych. Komunikuj czytelnie swoje zamiary innym uczestnikom ruchu drogowego kierunkowskazami, światłami „stop”, gestami lub spojrzeniami;
5. Bądź skoncentrowany na bezpiecznym prowadzeniu auta. Oceniaj swoje manewry pod kątem tego, co mógłbyś zrobić lepiej.
Z zasadami i „przykazaniami” defensywnej jazdy utożsamia się wielu kierowców. Lecz jeśli obok nich siada trener/instruktor, nagle okazuje się, że np. bezpieczna odległość do poprzednika jest zdecydowanie zbyt mała. Dlatego warto spróbować poddać się krytyce i zastosować zasady jazdy defensywnej pod okiem trenera.     
      
Świadomość unikania zagrożeń, jest potrzebna nie tylko młodym kierowcom, ale również tym doświadczonym. Rutyna bowiem jest czasami złym doradcą.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu

Jeżeli masz ochotę wyrazić swoją opinię bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Proszę podaj swój nick
@
We'll never share your email with anyone else.

Polecamy

ŠKODA przyjmuje wyzwanie TOYOTY

ŠKODA prezentuje napędy hybrydowe dla nowej generacji modelu OCTAVIA. Czy zagrozi pozycji Corolli?

Czytaj ...
Renault KWID

Światowa premiera renault KWID Racer oraz Renault KWID Climber podczas salonu samochodowego New Delhi

Czytaj ...
Test Peugeot 508 1.6 THP

Peugeot 508 - Francja elegancja?

Czytaj ...
Seat Ibiza 1.2 TSI

Seat Ibiza większości osób kojarzy się z małym hatchbackiem o zadziornym charakterze oraz nieprzeciętnym designie. W przypadku piątej generacji tego auta nic się nie zmieniło. Samochód wygląda bardzo świeżo i agresywnie.

Czytaj ...

Ulubione

Co to jest Defensive Driving?

Amerykanin Chris Imhoff z National Safety Council jako pierwszy sformułował reguły „Defensive Driving” (DD), czyli jazdy defensywnej.

Czytaj ...
Momencik! 🍪 Używamy ciasteczek, aby analizować ruch na stronie i zapewnić Ci lepsze doświadczenia. Kontynuacja oznacza zgodę na ciasteczka. Zobacz więcej